Minnesota, Wisconsin, Michigan General Election Results

November 3, 2020

U.S. President – United States

Joe BidenDonald Trump
  • Joe Biden  D 55.2%
    264
  • Donald Trump * R 44.8%
    214
* Incumbent
478
Last updated:

Minnesota

U.S. President – Minnesota

  • Joe Biden  D 52.8%
    1,693,828
  • Donald Trump * R 45.5%
    1,462,081
  • Jo Jorgensen  L 0.9%
    28,420
  • Howie Hawkins  G 0.3%
    8,290
  • Kanye West  I 0.2%
    6,563
  • Roque "Rocky" De La Fuente  I 0.1%
    4,552
  • Brock Pierce  I 0.1%
    4,604
  • Gloria La Riva  O 0.0%
    1,101
  • Alyson Kennedy  O 0.0%
    597
* Incumbent
3,210,036
Last updated:

U.S. Senate – Minnesota

  • Tina Smith *WinnerD 48.8%
    1,534,808
  • Jason Lewis  R 43.5%
    1,368,454
  • Kevin O'Connor  O 5.9%
    185,429
  • Oliver Steinberg  O 1.8%
    55,565
* Incumbent
3,144,256
Last updated:

Minnesota – 8th Congressional District

  • Pete Stauber *WinnerR 56.7%
    215,115
  • Quinn Nystrom  D 37.6%
    142,708
  • Judith Schwartzbacker  O 5.7%
    21,434
* Incumbent
379,257
Last updated:

Minnesota Senate District 3

  • Tom Bakk *WinnerD 55.0%
    26,062
  • Christopher Hogan  R 45.0%
    21,337
* Incumbent
47,399
Last updated:

Minnesota Senate District 5

  • Justin Eichorn *WinnerR 56.6%
    20,402
  • Rita Albrecht  D 35.5%
    12,778
  • Robyn Smith  O 5.6%
    2,035
  • Dennis Barsness  O 2.3%
    812
* Incumbent
36,027
Last updated:

Minnesota Senate District 6

  • David Tomassoni *WinnerD 57.2%
    25,499
  • John Moren  R 42.8%
    19,115
* Incumbent
44,614
Last updated:

Minnesota Senate District 7

  • Jen McEwen WinnerD 68.4%
    30,493
  • Donna Bergstrom  R 31.6%
    14,065
44,558
Last updated:

Minnesota Senate District 11

  • Jason Rarick *WinnerR 56.6%
    24,470
  • Michelle Lee  D 43.4%
    18,746
* Incumbent
43,216
Last updated:

Minnesota House District 3A

  • Rob Ecklund *WinnerD 52.5%
    12,540
  • Thomas Manninen  R 47.5%
    11,367
* Incumbent
23,907
Last updated:

Minnesota House District 3B

  • Mary Murphy *WinnerD 56.7%
    13,821
  • Andrew Hjelle  R 43.3%
    10,558
* Incumbent
24,379
Last updated:

Minnesota House District 6A

  • Robert Farnsworth WinnerR 50.1%
    10,923
  • Julie Sandstede * D 49.9%
    10,876
* Incumbent
21,799
Last updated:

Minnesota House District 7A

  • Jennifer Schultz *WinnerD 70.6%
    16,002
  • Tom Sullivan  R 29.4%
    6,676
* Incumbent
22,678
Last updated:

Minnesota House District 7B

  • Liz Olson *WinnerD 68.2%
    14,755
  • Art Johnston  R 31.8%
    6,873
* Incumbent
21,628
Last updated:

Minnesota House District 11A

  • Mike Sundin *WinnerD 51.5%
    11,438
  • Jeff Dotseth  R 48.5%
    10,774
* Incumbent
22,212
Last updated:

Minnesota House District 11B

  • Nathan Nelson *WinnerR 65.4%
    13,482
  • John Frechette  D 34.6%
    7,142
* Incumbent
20,624
Last updated:

Carlton County Commissioner District 1

  • Dick Brenner *WinnerO 61.7%
    2,206
  • Erik Blesener  O 38.3%
    1,369
* Incumbent
3,575
Last updated:

Carlton County Commissioner District 5

  • Gary Peterson *WinnerO 67.1%
    2,061
  • Alex French  O 32.9%
    1,011
* Incumbent
3,072
Last updated:

Cook County Commissioner District 1

  • Paula Powell WinnerO 43.9%
    283
  • Robert Svaleson  O 31.3%
    202
  • Clark Bloomquist  O 24.8%
    160
645
Last updated:

Cook County Commissioner District 2

  • Stacey Hawkins WinnerO 58.8%
    352
  • Myron Bursheim * O 41.2%
    247
* Incumbent
599
Last updated:

Cook County Commissioner District 4

  • Ann Sullivan WinnerO 53.9%
    476
  • Dean Berglund  O 46.1%
    407
883
Last updated:

Itasca County Commissioner District 2

  • Terry Snyder *WinnerO 69.9%
    2,981
  • Jeremy Bennett  O 30.1%
    1,281
* Incumbent
4,262
Last updated:

Pine County Commissioner District 3

  • Terry Lovgren WinnerO 54.5%
    1,346
  • Steven Chaffee * O 45.5%
    1,124
* Incumbent
2,470
Last updated:

Pine County Commissioner District 4

  • J.J. Waldhalm WinnerO 50.8%
    1,449
  • John Mikrot Jr. * O 49.2%
    1,402
* Incumbent
2,851
Last updated:

St. Louis County Commissioner District 3

  • Ashley Grimm WinnerO 55.1%
    8,273
  • Joe Macor  O 44.9%
    6,740
15,013
Last updated:

St. Louis County Commissioner District 5

  • Keith Musolf *WinnerO 57.6%
    9,125
  • Tammy Sundbom  O 42.4%
    6,716
* Incumbent
15,841
Last updated:

Babbitt City Council (Elect 2)

  • Glenn Anderson *WinnerO 27.2%
    400
  • Paul Hoheisel WinnerO 25.5%
    375
  • Richard Huovinen * O 24.1%
    354
  • John Fitzpatrick  O 23.1%
    340
* Incumbent
1,469
Last updated:

Big Fork Mayor

  • Bryan Boone *WinnerO 57.6%
    99
  • Amy Pifher  O 42.4%
    73
* Incumbent
172
Last updated:

Biwabik City Council (Elect 2)

  • Robert Kovatovich *WinnerO 39.5%
    327
  • Patricia Wallert WinnerO 31.9%
    264
  • Peter Senarighi * O 28.5%
    236
* Incumbent
827
Last updated:

Buhl City Council (Elect 2)

  • Brandin Carter WinnerO 37.3%
    326
  • Paul Kuechle *WinnerO 34.7%
    303
  • John Markas * O 27.9%
    244
* Incumbent
873
Last updated:

Cloquet City Council

  • Elizabeth Jaakola WinnerO 54.6%
    725
  • Dennis Painter  O 45.4%
    603
1,328
Last updated:

Cohasset City Council (Elect 2)

  • Phillip Hermel WinnerO 29.5%
    786
  • Jason Tabaka *WinnerO 29.5%
    787
  • Mary Flinck * O 22.7%
    605
  • Richard Kortekaas  O 18.2%
    486
* Incumbent
2,664
Last updated:

Ely Mayor

  • Eric Urbas WinnerO 53.6%
    924
  • Chuck Novak  O 46.4%
    800
1,724
Last updated:

Fredenberg Township Supervisor Seat A

  • Debbie Pawlowicz *WinnerO 51.1%
    496
  • Allen Edberg  O 48.9%
    475
* Incumbent
971
Last updated:

Fredenberg Township Supervisor Seat C

  • Walter Rapp *WinnerO 53.2%
    519
  • Patty Wheeler  O 46.8%
    457
* Incumbent
976
Last updated:

Gilbert Council Member at Large (Elect 2)

  • Jeremy Skenzich WinnerO 30.9%
    510
  • Mark Heitzman WinnerO 28.9%
    477
  • Dan Peterson  O 21.6%
    356
  • Joni Dahl  O 18.7%
    308
1,651
Last updated:

Grand Marais Mayor

  • Jay Decoux *WinnerO 52.5%
    448
  • Kelly Swearingen  O 47.5%
    405
* Incumbent
853
Last updated:

Grand Marais City Council

  • Craig Schulte *WinnerO 34.9%
    458
  • Michael Garry WinnerO 25.6%
    337
  • Diane Greeley  O 23.4%
    307
  • Michael Smieja  O 16.1%
    212
* Incumbent
1,314
Last updated:

Grand Rapids Mayor

  • Dale Christy WinnerO 77.9%
    3,957
  • Brian Oftelie  O 22.1%
    1,125
5,082
Last updated:

Hibbing City Council Member at Large

  • John Schweiberger *WinnerO 51.5%
    4,136
  • Jim Paulsen  O 48.5%
    3,892
* Incumbent
8,028
Last updated:

Hibbing City Council Ward 3

  • Jennifer Saccoman *WinnerO 57.8%
    1,374
  • Jason Johnson  O 42.2%
    1,004
* Incumbent
2,378
Last updated:

Hibbing City Council Ward 4

  • Jay Hildenbrand *WinnerD 67.2%
    1,427
  • Raymond Pierce Jr.  D 32.8%
    698
* Incumbent
2,125
Last updated:

International Falls Mayor

  • Harley Droba *WinnerO 54.5%
    1,620
  • Kerry Meyers  O 40.9%
    1,215
  • Michael Bahr  O 2.7%
    81
  • Andrew Piekarski  O 1.9%
    55
* Incumbent
2,971
Last updated:

International Falls Council Member at Large

  • Mike Holden WinnerO 55.1%
    1,581
  • Pete Kalar  O 44.9%
    1,288
2,869
Last updated:

Keewatin Mayor

  • William King *WinnerO 50.3%
    290
  • Michael LaBine  O 49.7%
    287
* Incumbent
577
Last updated:

Keewatin City Council (Elect 2)

  • Carissa Jivery WinnerO 32.3%
    322
  • Susan Thronson WinnerO 19.2%
    192
  • Pamela LaBine  O 19.1%
    191
  • Laura Owens  O 14.8%
    148
  • Jeremy Karnes  O 14.5%
    145
998
Last updated:

McGregor Mayor

  • Dake Olson *WinnerO 45.7%
    63
  • Bruce Miller  O 33.3%
    46
  • Jerry Farley  O 21.0%
    29
* Incumbent
138
Last updated:

McGregor City Council (Elect 2)

  • Terry Hensel WinnerO 33.7%
    66
  • Shelly Branter  O 33.2%
    65
  • Angela Owen  O 33.2%
    65
196
Last updated:

Moose Lake City Council (Elect 2)

  • Kristin Huso *WinnerO 37.3%
    441
  • Greg Sarvela *WinnerO 32.6%
    385
  • James Michalski  O 30.1%
    355
* Incumbent
1,181
Last updated:

Mountain Iron Mayor

  • Peggy Anderson WinnerO 52.1%
    878
  • Stephen Skogman  O 47.9%
    807
1,685
Last updated:

Mountain Iron City Council

  • Edmund Roskoski WinnerO 27.4%
    810
  • Joe Preberg Jr. * O 27.0%
    800
  • Alan Stanaway * O 26.9%
    796
  • Daniel Gunderson  O 18.7%
    553
* Incumbent
2,959
Last updated:

Nashwauk City Council (Elect 2)

  • Brian Gangl *WinnerO 36.8%
    291
  • David Bruns WinnerO 32.0%
    253
  • David Holmbeck * O 31.1%
    246
* Incumbent
790
Last updated:

Orr City Council (Elect 2)

  • Melissa Wright WinnerO 40.0%
    84
  • Lloyd Scott *WinnerO 35.2%
    74
  • Ericka Cote * O 24.8%
    52
* Incumbent
210
Last updated:

Proctor Mayor

  • Chad Ward *WinnerO 68.1%
    1,206
  • Phil Larson  O 31.9%
    566
* Incumbent
1,772
Last updated:

Proctor City Council (Elect 2)

  • Troy DeWall *WinnerO 38.0%
    1,050
  • James Rohweder WinnerO 36.5%
    1,009
  • Laura Vu  O 25.5%
    706
* Incumbent
2,765
Last updated:

Scanlon City Council (Elect 2)

  • Scott Boedigheimer *WinnerO 37.8%
    334
  • James Pratt *WinnerO 29.9%
    264
  • Cody Grashorn  O 16.6%
    147
  • Michael Foley  O 8.0%
    71
  • Brett Aldrin  O 7.6%
    67
* Incumbent
883
Last updated:

Silver Bay Mayor

  • Wade LeBlanc WinnerO 66.5%
    740
  • Steve Jones  O 18.7%
    208
  • Patrick Miller  O 14.8%
    165
1,113
Last updated:

Silver Bay City Council At Large (Elect 2)

  • Dustin Goutermont *WinnerO 34.4%
    680
  • Benjamin Bautch WinnerO 28.8%
    569
  • Carol Youngberg  O 19.0%
    376
  • Jim Fitzgerald  O 17.7%
    349
* Incumbent
1,974
Last updated:

Silver Creek Township Supervisor Seat 2

  • Chris Klein  O 0%
    0
  • Tom Vanek  O 0%
    0
Last updated:

Taconite Mayor

  • Ryan Troumbly WinnerO 58.4%
    202
  • Curt Johnson  O 41.6%
    144
346
Last updated:

Taconite City Council (Elect 2)

  • Jeremiah Hoey WinnerO 28.9%
    165
  • Jody Hron WinnerO 28.5%
    163
  • Timothy Kilpatrick * O 22.9%
    131
  • Ted Birch  O 19.6%
    112
* Incumbent
571
Last updated:

Tower City Council (Elect 2)

  • David Setterberg *WinnerO 39.9%
    152
  • Kevin Norby WinnerO 39.4%
    150
  • Steve Altenburg  O 20.7%
    79
* Incumbent
381
Last updated:

Tower Special Election for City Council

  • Joe Morin WinnerO 43.6%
    171
  • J Sheldon Majerle * O 28.3%
    111
  • Josh Zika  O 28.1%
    110
* Incumbent
392
Last updated:

Two Harbors City Council At Large

  • Robin Glaser *WinnerO 71.1%
    1,337
  • Scott Lucas  O 28.9%
    544
* Incumbent
1,881
Last updated:

Virginia City Council (Elect 3)

  • Carl Baranzelli *WinnerO 22.7%
    2,015
  • Steven Johnson *WinnerO 20.3%
    1,810
  • Julianne Paulsen *WinnerO 19.6%
    1,741
  • Matt Matasich  O 17.9%
    1,596
  • Jamie Winger  O 14.6%
    1,297
  • Clancy Graham  O 4.9%
    436
* Incumbent
8,895
Last updated:

Wrenshall Mayor

  • Gary Butala WinnerO 54.5%
    144
  • Donna Weiderman * O 45.5%
    120
* Incumbent
264
Last updated:

Wrenshall Special Election for Councilor at Large

  • Joyce Gvesrude *WinnerO 50.4%
    116
  • Kevin House  O 49.6%
    114
* Incumbent
230
Last updated:

Barnum School Board (Elect 4)

  • Louis Bonneville WinnerO 22.8%
    1,336
  • Beth Dinger WinnerO 21.1%
    1,237
  • James Fuglestad *WinnerO 21.0%
    1,232
  • Stephanie Ferrin WinnerO 18.5%
    1,086
  • Brian Collins  O 16.6%
    972
* Incumbent
5,863
Last updated:

Cloquet School Board (Elect 3)

  • Melissa Juntunen WinnerO 20.9%
    3,240
  • Nate Sandman *WinnerO 18.5%
    2,865
  • Ken Scarbrough WinnerO 17.2%
    2,665
  • Karin Sabyan  O 16.1%
    2,489
  • Chelsea Stahlbusch  O 15.3%
    2,374
  • Kelli Smith  O 12.1%
    1,873
* Incumbent
15,506
Last updated:

Cromwell-Wright School Board (Elect 3)

  • Brian Granholm *WinnerO 28.7%
    669
  • Timothy Homstad *WinnerO 28.7%
    669
  • Tristan Johnson WinnerD 21.6%
    503
  • Bruce Schoenberg  D 21.1%
    493
* Incumbent
2,334
Last updated:

Ely School Board (Elect 3)

  • Thomas Omerza WinnerO 34.2%
    2,200
  • Hollee Coombe WinnerO 25.0%
    1,612
  • Darren Visser WinnerO 24.9%
    1,605
  • Rachel Brophy  O 15.9%
    1,024
6,441
Last updated:

Esko School Board (Elect 3)

  • Steve McConnell WinnerO 22.4%
    1,464
  • Gerald Frederick *WinnerO 21.9%
    1,430
  • Leona Johnson WinnerO 20.6%
    1,347
  • Mark Nyholm * O 20.4%
    1,331
  • Julian Bertogliat * O 14.7%
    962
* Incumbent
6,534
Last updated:

Hermantown School Board (Elect 3)

  • Ashley McFarland WinnerO 24.0%
    3,040
  • Lindsay Clauson WinnerO 23.4%
    2,970
  • Heather Holst WinnerO 22.1%
    2,806
  • Daniel Elnes  O 16.8%
    2,134
  • Gerald Wallace  O 13.7%
    1,736
12,686
Last updated:

Hibbing School Board (Elect 3)

  • Kim McLaughlin *WinnerO 26.2%
    5,185
  • Michael Egan *WinnerO 23.2%
    4,596
  • John Berklich *WinnerO 18.1%
    3,577
  • Kalee Fosso  O 16.7%
    3,315
  • Paul Ciochetto  O 15.9%
    3,143
* Incumbent
19,816
Last updated:

Lake Superior School District 4 Board

  • Harriet Hagedorn WinnerO 51.8%
    434
  • Cynthia Ryder * O 48.2%
    404
* Incumbent
838
Last updated:

McGregor School Board (Elect 4)

  • Jennifer Brekke *WinnerO 18.3%
    1,112
  • Pat Scollard *WinnerO 18.3%
    1,112
  • Bethany Sellers WinnerO 18.3%
    1,115
  • Jordan Moser WinnerO 16.6%
    1,009
  • Sarah Pylvanen  O 16.3%
    993
  • Brandon Popp  O 12.3%
    746
* Incumbent
6,087
Last updated:

Moose Lake School Board (Elect 3)

  • Lisa Anderson-Reed *WinnerO 27.5%
    1,420
  • Ben Anderson *WinnerO 26.0%
    1,344
  • Jerry Pederson *WinnerO 23.4%
    1,206
  • Donna Kirk  O 23.1%
    1,192
* Incumbent
5,162
Last updated:

Mountain Iron School Board (Elect 3)

  • Lisa Kvas *WinnerO 30.4%
    1,739
  • Troy Martinson WinnerO 25.0%
    1,428
  • Charles Bainter *WinnerO 22.7%
    1,296
  • Jeremy Jesch * O 22.0%
    1,257
* Incumbent
5,720
Last updated:

Proctor School Board (Elect 3)

  • Jennifer McDonald *WinnerO 22.8%
    3,357
  • Kimberly Parmeter WinnerO 21.8%
    3,209
  • Jim Podgornik WinnerO 19.0%
    2,807
  • Connie Carter  O 18.7%
    2,757
  • Kris Bryant * O 17.8%
    2,620
* Incumbent
14,750
Last updated:

St. Louis County District 6 School Board

  • Chet Larson *WinnerO 51.9%
    742
  • Harmoni Price  O 48.1%
    688
* Incumbent
1,430
Last updated:

St. Louis County District 7 School Board

  • Robert Larson WinnerO 44.4%
    530
  • Christine Taylor * O 28.1%
    335
  • Ben Ellefson  O 27.6%
    329
* Incumbent
1,194
Last updated:

Wrenshall School Board (Elect 3)

  • Misty Bergman WinnerO 27.9%
    652
  • Alice Kloepfer WinnerO 27.1%
    635
  • Nicole Krisak WinnerO 24.5%
    572
  • Karola Dalen  O 20.5%
    480
2,339
Last updated:

Wisconsin

U.S. President – Wisconsin

  • Joe Biden WinnerD 49.6%
    1,630,396
  • Donald Trump * R 49.0%
    1,609,879
  • Jo Jorgensen  L 1.1%
    35,075
  • Don Blankenship  O 0.1%
    4,693
  • Brian Carroll  O 0.1%
    4,661
* Incumbent
3,284,704
Last updated:

Wisconsin – 7th Congressional District

  • Tom Tiffany *WinnerR 61.0%
    244,012
  • Tricia Zunker  D 39.0%
    156,059
* Incumbent
400,071
Last updated:

Wisconsin House District 34

  • Rob Swearingen *WinnerR 63.6%
    23,535
  • Kirk Bangstad  D 36.4%
    13,466
* Incumbent
37,001
Last updated:

Wisconsin House District 73

  • Nick Milroy * D 50.2%
    16,621
  • Keith Kern  R 49.8%
    16,482
* Incumbent
33,103
Last updated:

Wisconsin House District 74

  • Beth Meyers *WinnerD 51.4%
    18,163
  • James Bolen  R 48.6%
    17,163
* Incumbent
35,326
Last updated:

Superior Referendum

Shall the City of Superior establish a City Administrator position and a part-time Mayor?

  • No Winner 66.0%
    3,546
  • Yes   34.0%
    1,830
Last updated:

Wisconsin House District 87

  • James W. Edming WinnerR 70.8%
    21,569
  • Richard Pulcher  D 29.2%
    8,883
30,452
Last updated:

Bayfield County Referendum

Should the Wisconsin legislature create a nonpartisan procedure for the preparation of legislative and congressional district plans and maps?

  • Yes   77.1%
    7,326
  • No   22.9%
    2,173
Last updated:

Town of Cable Referendum Question 1

Shall the persons holding the administrative offices of Town Clerk and Town Treasurer in the Town of Cable be appointed by the Town Board based on qualifications after an established procedure and subject to review procedures rather than elected on a ballot

  • Yes   53.4%
    312
  • No   46.6%
    272
Last updated:

Town of Cable Referendum Question 2

Shall the Town Board be expanded to five members commencing with the 2021 Spring Election as established in Ordinance 45-234 that was conditionally approved by the Town Board?

  • Yes   75.2%
    407
  • No   24.8%
    134
Last updated:

Michigan

U.S. President – Michigan

  • Joe Biden WinnerD 49.9%
    2,688,604
  • Donald Trump  R 48.6%
    2,618,093
  • Jo Joregensen  L 1.0%
    56,197
  • Howie Hawkins  G 0.2%
    12,467
  • Don Blankenship  O 0.1%
    6,757
  • Rocky De La Fuente  O 0.1%
    2,750
5,384,868
Last updated:

U.S. Senate – Michigan

  • Gary Peters *WinnerD 50.8%
    2,719,311
  • John James  R 49.2%
    2,631,904
* Incumbent
5,351,215
Last updated:

Michigan – U.S. House District 1

  • Jack Bergman *WinnerR 60.8%
    243,121
  • Dana Ferguson  D 37.7%
    150,970
  • Ben Boren  L 1.5%
    5,963
* Incumbent
400,054
Last updated: